Systémové upozornenie
Hlavné informácie
Dávid

K dobrovoľníctvu som sa dostal prvýkrát v roku 2017, kedy som absolvoval Európsku dobrovoľnícku službu – pôsobil som ako asistent v integračnom predškolskom zariadení vo Varšave. Tu som sa naučil, ako s deťmi pracovať. O dva roky neskôr som sa na pochode za Jána a Martinu stretol s Jolanou Nátherovou. Myslím, že toto stretnutie bolo zlomovým bodom, vďaka ktorému som našiel svoje pole pôsobnosti v Banskej Bystrici, na Tatranskej 10, kde sídli občianske združenie Nádej deťom. Moja prvá aktivita s deťmi bol ich sprievod v rámci výletu do Bratislavy, počas ktorého som sa s nimi lepšie spoznal. Postupne som začal aj s doučovaním detí a s pomocou pri písaní úloh. Snažím sa k nim pristupovať v duchu neformálneho a interaktívneho vzdelávania. Pri deťoch sa cítim užitočný a prospešný. Mám radosť, ak sa niečo naučia, a o to väčšiu, keď ich to motivuje a napredujú. Ďalšou milou aktivitou, ktorú mám obzvlášť rád, je byť účastníkom na ich tanečných skúškach a potom najväčšou odmenou je vidieť ich počas samotného vystúpenia.

Ťažko je nájsť odpovede na niektoré otázky v našom živote. Najviac to vnímam pri otázke, prečo to robím, prečo som dobrovoľníkom. Cítim, že je to správne. Viem, že investovaný čas do budúcej generácie, je najlepšie strávený čas. Získanie ocenenia Dobrovoľník roka 2020 v kategórii dobrovoľník pomáhajúci na Slovensku mi dodalo energiu a je mi „palivom do motora“.

S odstupom času človek lepšie pochopí udalosti, ktoré sa v jeho živote udiali. Možnosť dlhodobého dobrovoľníctva v o.z. Nádej deťom mi priniesla mnoho pocitov. Niekedy som už nemal energiu, ale na druhý deň som sa opäť tešil, že zažijem niečo nové. Som človek, ktorý nemá rád stereotypný spôsob života a to je ďalší dôvod, prečo ma to baví. Samozrejme ma teší, ak vidím progres u detí a mládeže, ktorej sa venujeme. Najkrajší pocit je, keď vidím úsmev na ich tvári a spokojnosť. Dobrovoľníctvo ma naučilo ako muža vnímať aj viac srdcom, nielen rozumom.

Jolka Nátherová (o.z. Nádej deťom) o Dávidovi:

Je veľmi málo mladých Rómov, ktorí sú ochotní pomáhať rómskej komunite. Dávid slúži deťom a mladým Rómom ako veľmi pozitívny vzor, ktorý ich motivuje k tomu, aby mali v živote vysoké ciele – a to najmä študovať po ukončení základnej školy. V tomto školskom roku nastúpili 3 deti z málopodnetného prostredia na strednú školu, čo by sa veľmi pravdepodobne nestalo, keby sa im dobrovoľník nevenoval. Dávid v o.z. Nádej deťom pomáha so vzdelávaním detí a mládeže z marginalizovaného prostredia, sprevádza deti na voľnočasové aktivity, doučuje ich a pomáha s ďalšími aktivitami. Venoval im 410 hodín svojho času.

Dávid

logo centrum dobrovolnictva
logo nadacialogo ministerstvo
logo brummerlogo zm design