Systémové upozornenie
Hlavné informácie
Júlia

Moja prvá skúsenosť s dobrovoľníctvom bola v Úsmeve ako dar. Po tom, ako som sa vrátila zo študijného pobytu v Japonsku, ktorého by som sa nemohla zúčastniť bez činnosti dobrovoľníkov, som túto pomoc chcela svetu vrátiť. Nevedela som však o žiadnej dobrovoľníckej príležitosti v Rimavskej Sobote, a tak som sa obrátila na datábazu Centra dobrovoľníctva, kde na mňa ako jediná ponuka v Rimavskej Sobote vyskočil Úsmev ako dar. Takto začala moja cesta v tejto úžasnej komunite. 

Moje aktivity sa postupne rozrastali, menili, ale stále sú sprevádzané dobrovoľníctvom. Momentálne som vedúca komunitného tímu v programe Pre Stredoškolákov. Mojou úlohou je, aby sa ostatní „dobroši“ mali u nás dobre, čo mi je vďaka Úsmevu veľmi blízke. Okrem toho s kamarátkou realizujeme stavbu knižných búdok v našej rodnej obci Hrachovo, v Hnúšti a Rimavskej Sobote. 

Moja motivácia k dobrovoľníctvu sa menila s časom. Na začiatku som chcela najmä spoznať nových ľudí a nadobudnúť skúsenosti z rôznych oblastí, teraz je pre mňa dôležité skôr napĺňanie mojich vnútorných hodnôt. Napríklad v komunitnom tíme v Pre Stredoškolákov som preto, lebo viem, ako veľmi mi dobrovoľníctvo pomohlo v sebarozvoji a koľko úžasných ľudí som spoznala. Chcela by som pre našich dobrovoľníkov vytvoriť prostredie, kde budú môcť aj oni objavovať samých seba, urobiť niečo užitočné a zároveň zažiť kopec srandy.


Dobrovoľníctvo je úžasná príležitosť na rozvíjanie sa, či už po ľudskej alebo profesijnej stránke. Úsmev ma naučil počúvať, čo ľudia hovoria, nesúdiť ich a byť empatickejšou. Za toto som nesmierne vďačná. Úsmev mi ďalej pomohol dostať sa z mojej ulity. Pred tromi rokmi som bola dievča, ktoré sa bálo osloviť cudzieho človeka a spýtať sa na cestu. Dnes nemám problém vlakom cestovať na odľahlé miesta na Slovensku, kam sa občas aj kvôli dobrovoľníctvu vyberiem. Pri dobrovoľníckych aktivitách tiež stretávam ľudí s rôznymi príbehmi a je veľmi osviežujúce vypočuť si ich perspektívy. Dobrovoľníctvo ma tiež priviedlo k miestam aj činnostiam, ktoré by som sama asi neobjavila - napríklad k búraniu priečok alebo sprevádzaniu v gotickom kostolíku.

Koordinátorka z organizácie Úsmev ako dar o Júlii:

Júlia pôsobí ako koordinátorka skupiny dobrovoľníkov, ktoré sú súčasťou anjelského dobrovoľníckej programu v našej organizácii, ktorá sa zameriava na budovanie silnej sociálnej väzby pre deti z Centier pre deti a rodiny. Ďalej svojou činnosťou prispieva k rozvoju regiónu Rimavská Sobota a podporuje aktívnu angažovanosť mládeže. Júlia je vo svojich 19-tich rokoch osobou s hlbokou integritou a príkladom toho, že keď sa chce, tak sa dá. Pod jej vedením nový tím dobrovoľníčok začal znovu-oživovať komunitné centrum v Rimavskej Sobote. Okrem týchto aktivít sa zapája do ďalších dobrovoľníckych činností. Júlia je inšpiráciou v posúvaní vlastných hraníc a osobnostného rastu.

Júlia

logo centrum dobrovolnictva
logo nadacialogo ministerstvo
logo brummerlogo zm design