Systémové upozornenie
Hlavné informácie
Lenka

Pred tromi rokmi som v zozname aktivít Týždňa dobrovoľníctva narazila na ponuku hrabania lístia v centre pre deti a rodiny. Nemala som od toho veľké očakávania, v podstate som ani nevedela, že to organizuje Úsmev ako dar. Po aktivite nás oslovila vtedajšia koordinátorka s ponukou dobrovoľníčiť v Úsmeve. Nevedela som, čo to obnáša, napriek tomu sme do toho šli. Po krátkom zaškolení nás hodili do vody. Mala som 17 rokov a zrazu nezvyčajne veľa zodpovednosti na svojich pleciach. Dovtedy neznáme situácie boli zároveň skvelé v tom, že som mala možnosť sa sebapoznávať, objavovať svoje hranice, prekračovať komfortnú zónu, rozvíjať svoje silné, ale aj slabé stránky – jednoducho dospievať. Toto sú aspekty dobrovoľníctva, ktoré možno znejú ako klišé, ale my sme si to zažili a zažívame na vlastnej koži.

V Úsmeve ako dar trávim množstvo hodín svojho voľného času nie preto, že sa to oplatí mať v životopise, ale preto, že sa to stalo mojím koníčkom. Dobrovoľníctvo v Úsmeve mi dalo partiu úžasných ľudí, z ktorých sa stali priatelia. Získala som zážitky a skúsenosti, ktoré človek nemá možnosť inde zažiť. Taktiež som sa zúčastnila rôznych vzdelávaní, z ktorých si odnášam cenné vedomosti aj do každodenného života. Vďaka spoznávaniu detí z centra pre deti a rodinu sa na svet pozerám trochu inými očami, prehodnotila som vlastný hodnotový rebríček a predsudky, ktoré sa vo mne skrývali. „Nejde o jednostranný vzťah. Je to vzájomná radosť. My niečo učíme deti a deti zase mnohému učia nás.“

Aj vďaka dobrovoľníctvu v Úsmeve som sa rozhodla na VŠ študovať špeciálnu pedagogiku. Chcela som nazbierať ďalšie skúsenosti do praxe, tak som sa cez ponuku dobrovoľníckych možností dostala do SPOSA BB. Hoci tam nie som dlho, už mi to celkom prirástlo k srdcu. Mám pocit, že okolo dobrovoľníckych programov sa združujú samí inšpiratívni ľudia na rovnakej vlne a to na tom milujem. Dokážeme sa navzájom posúvať a stávať sa „lepšími ľuďmi“.

Koordinátorka z Úsmev ako dar o Lenke:

V organizácii Úsmev ako dar pôsobí Lenka v úlohe anjela pre deti z centier pre deti a rodiny. Napriek svojmu mladému veku vyniká profesionálnym prístupom, deti prijíma také, aké sú, s ich silnými i slabšími stránkami, za čo si ju deti veľmi obľúbili. Ku každému dieťaťu pristupuje individuálne a dokáže pochopiť problémy tých, ktorí zažili mnohé ťažké životné situácie. Lenka je úžasná svojou pokojnou povahou, ktorá pomáha pri riešení problémov a konfliktov. S rozvahou a rozumom prijíma všetky výzvy a hľadá riešenia v neľahkých situáciách.

Lenka

logo centrum dobrovolnictva
logo nadacialogo ministerstvo
logo brummerlogo zm design