Systémové upozornenie
Hlavné informácie
Jerguš

Práca dobrovoľníka nie je o veľkých činoch, ale o ochote pomôcť svojmu okoliu a začína sa každodennými dobrými skutkami

Volám sa Jerguš Ridzoň, mám 19 rokov a študujem na Gymnáziu Jozefa Gregora Tajovského v Banskej Bystrici. Dobrovoľníckym aktivitám sa venujem vyše roka. Moja doterajšia práca spočívala hlavne v organizácii rôznych podujatí pre verejnosť najmä v mojom kraji. Podujatia pre mojich rovesníkov a rovesníčky sa týkajú najmä boja proti extrémizmu, ale aj občianskeho aktivizmu.

Ako to už v živote býva, nerozhodol som sa zo dňa na deň, že sa stanem dobrovoľníkom, ale postupne som sa začal týmto aktivitám venovať. Mojou motiváciou bolo hlavne pomôcť ľudom. Človek si možno povie, že ľudom organizáciou diskusie alebo iného podujatia priamo nepomôžem, lenže mojím cieľom je pomôcť budovať otvorenú, modernú, transparentnú a tolerantnú spoločnosť, ktorá sa postará o každého jej člena a členku bez predsudkov a nenávisti. Navyše vďaka dobrovoľníctvu som stretol množstvo úžasných aktívnych mladých ľudí, ale aj som sa veľa naučil. Doposiaľ som mal možnosť okrem úžasných ľudí spoznať aj skvelé organizácie a občianske združenia, s ktorými spolupracujem alebo som spolupracoval (Záhrada – Centrum nezávislej kultúry, Slovenská debatná asociácia, Centrum pre otvorenú politiku, Nadácia Zastavme korupciu, Zabudnuté Slovensko...). Odmenou za moju prácu je pre mňa to, keď vidím, že na mojej akcii sa človek čosi naučil alebo si niečo nové uvedomil.

Na práci dobrovoľníka je zaujímavé to, že nie je dôležité, ako ju hodnotí jeho okolie, ale to, či ňou dokázal zlepšiť život niekomu inému, či už priamo, alebo nepriamo. Každý z nás môže byť dobrovoľníkom či dobrovoľníčkou. Nie je to o obrovských skutkoch, ale o ochote urobiť niečo dobré pre svoje okolie a priložiť ruku k dielu.

Jerguš

logo centrum dobrovolnictva
logo nadacialogo ministerstvo
logo brummerlogo zm design