Systémové upozornenie
Hlavné informácie
Martin

Snažte sa o lepší svet, ako ste ho našli

Keď som mal 8 rokov, presťahovali sme sa s rodičmi z 3. poschodia mestského paneláku do domu pod lesom pri rieke na okraji Zvolenskej Slatiny. Vymenil som školu, starí kamaráti zostali v meste a ja som utiekol do sveta dobrodružných kníh. Tak to trvalo niekoľko rokov, až ma jedného dňa obrovská túžba po ozajstných dobrodružstvách a skutočných kamarátoch priviedla do skautingu. Vnímam to ako veľký dar, že som takúto možnosť dostal aj v takejto malej dedine.

V skautingu som zažil parádne detstvo a perfektnú mladosť. Na strednej škole som sa stal radcom skautskej družiny. Celých päť rokov som každý týždeň pripravoval skautské schôdzky pre svojich rovesníkov. Naučilo ma to zodpovednosti a vytrvalosti.

S kamarátmi z mojej generácie sme neskôr začali pripravovať pre deti skautské výlety, dobrodružné víkendovky, letné tábory a spoločne sme vydávali skautský časopis. Toto obdobie nás veľmi zblížilo. Spoločne sme zistili, že si môžeme navzájom dôverovať. Každé malé víťazstvo nás neustále poháňalo vpred a myslím, že z energie tohto obdobia čerpám dodnes.

Po týchto skúsenostiach sme sa na prahu dospelosti rozhodli vyjsť z ulity skautskej klubovne rovno na ulicu.

Spoločnými silami sme vybudovali uprostred našej dediny skautské centrum – miesto na komunitné stretávanie detí a mladých ľudí, nielen skautov. Obnovili sme starý židovský cintorín a prinavrátili sme mu dôstojnosť. V skautskej záhrade sme postavili umelú lezeckú stenu a dedinský saunový domček, ktorý navštevujú ľudia zo širokého okolia.

Keďže u nás v dedine bývali len folklórne podujatia, založili sme a každé leto organizujeme multižánrový festival súčasného umenia, ktorý sme nazvali GUČA umenia. V bývalom Kine Pokrok Zvolenská Slatina sme otvorili celoročné kultúrne centrum a v rámci neho premietame najmä klubové filmy.

Páči sa mi predstava Zvolenskej Slatiny ako miesta, ktoré je príjemné na život, a preto sa k procesu jej premeny snažím vytrvalo prispievať každý deň. Naučil som sa to už ako dieťa v skautingu. Zakladateľ skautingu Baden Powell raz povedal: „Snažte sa zanechať po sebe svet o niečo lepší, ako ste ho našli.“ Myslím, že je to dobrý návod na pokojný a naplnený život.

Martin

logo centrum dobrovolnictva
logo nadacialogo ministerstvo
logo brummerlogo zm design