Systémové upozornenie
Hlavné informácie
David

„Máš možnosť zmeniť všetko, čo len chceš, stačí mať chuť, odvahu, byť aktívny a neštítiť sa pracovať

Možno moja cesta za dobrovoľníctvom a objavenie dobrovoľníckej činnosti boli jednoduchšie ako u iných ľudí. Cestovanie z mesta „kde sa nič nedeje“, „kde nič nie je“ niekam „kde niečo je“. Po rozbitých nekvalitných cestách do tých väčších miest, kde sa vždy niečo deje. Prečo aj u nás v meste nemôže byť tak ako inde? Prečo musíme chodiť tak ďaleko, aby sme mohli dostať to, čo chceme? Po troch rokoch odštudovaných v Brne som stále chcel, aby sa náš región tomu rozvinutému svetu priblížil.

Prečo u nás chodníky zarastajú a vedľa hlavnej cesty oproti mestskému úradu rastie takmer metrová burina? Prečo ľudia neustále hovoria, čo by zmenili a ako sa im život v našom meste nepáči? Prečo nevieme stavať na tom dobrom, čo v meste a okolí máme, ale vieme sa len sťažovať na to zlé a nič nerobíme pre to, aby tomu bolo inak, lepšie, tak ako chceme? Veľa ľudí je pasívnych a len diskutuje a komentuje aktuálnu situáciu, a keď aj prinesú riešenia na ich problémy, tak tam to končí, a dúfajú, že s tými riešeniami príde niekto iný a všetko za nich urobí. Niekto, kto to za nich spraviť má. Avšak čo ak tí, čo to za nich spraviť majú, to neurobia? Potom sa problémy ľudí nikdy nevyriešia. Myslíte, že máme čas čakať na to, kým veci za nás spraví niekto iný? Ja myslím, že nie, a myslím si tiež, že práve dobrovoľníctvo je jednou z ciest, ktorou sa môžeme vydať.

Za rok a pol sme spolu s ostatnými členmi a členkami občianskeho združenia RASTÚCA a dobrovoľníkmi vyčistili prírodu v okolí mesta od odpadkov, vypleli zarastené chodníky a štrkové športové ihrisko, zorganizovali niekoľko akcií pre rodiny s deťmi v prírode a iné akcie pre ľudí v Revúcej. Odmenou za dobrovoľnícku činnosť je dobrý pocit z vykonanej práce, viditeľná zmena k lepšiemu, vďaka ľudí a spoločnosti, ktorá zmeny, ktoré prinášame, víta. Dobrovoľnícka činnosť mi určite viac dáva, ako berie, pretože mám rád, keď sa moja práca iným páči, určitým spôsobom ma to napĺňa a pocit po takej práci je nenahraditeľný. Ak by som mal zmeniť niečo vo svojom živote v danej oblasti, tak by som určite s dobrovoľníctvom a s ním súvisiacimi aktivitami začal oveľa skôr, ešte na strednej škole, keď som nemal toľko povinností, ako mám teraz.

David

logo centrum dobrovolnictva
logo nadacialogo ministerstvo
logo brummerlogo zm design